İlham Verenler

TED Konuşmaları – Kızların İçindeki Zeka, Tutku ve Yüceliği Ortaya Çıkarmak

Leymah Gbowee

Yıllar önce bir Afrikalı kız vardı. Bir oğlan doğurdu. Oğlan bir parça çörek istedi çünkü çok açtı. Açtı, yılgındı son derece gergindi yaşadığı toplumun haline çocuğunun haline bakıca öfkeleniyordu. Bu genç kız bir hareket başlattı. Sıradan kadınların birleşmesiyle oluşan bir barış hareketi. “Onun dileğini ben yerine getireceğim.” Bu da bir başka Afrikalı kızın dileği. O iki kızın hayalini gerçekleştiremedim. Başaramadım.Diğer genç kadınların aklından geçen düşünce buydu: başaramadım, başaramadım, başaramadım. Öyleyse ben yapacağım. Zalim bir diktatörü korkusuzca protesto eden kadınlar çıktı ortaya. Yalnızca bir parça çörek hayali değil, barış hayali de gerçek oldu. Bu genç kadın aynı zamanda okula gitmeyi de diliyordu. Okula gitti. Başka şeylerin gerçekleşmesini diliyorudu, onlar da oldu.Bugün, bu genç kadın benim. Nobel ödüllü ben.

Nobel Barış Ödülü sahibi Leymah Gbowee’nin anlatacak nice etkileyici öyküsü var. Kendi hayatının nasıl dönüştüğününe ve dünyadaki kız çocuklarının heba olan potansiyeline dair öyküler… Kız çocuklarının içindeki yüceliği ortaya çıkartmak, dünyayı değiştirebilir mi?

Tüm hayatı boyunca kız çocuklarının ve genç kızlarının daha iyi yaşamaları ve eğitim almaları için çalışan Leyman Gbowee şöyle bir örnek de veriyor:

“Size birçok umut dolu örnek verebilirim. Ama geçen sene Başkan Sirleaf’un köyüne bu kızlarla çalışmaya gittik. ve liseye devam eden 25 kız bulamadık. Tümü altın madeninde çalışıyor, büyük kısmı fahişelik ve başka şeyle yapıyordu. Bu kızlardan 50′sini aldık ve kendileriyle çalıştık. Seçimlerden hemen önceydi. Burası öyle bir yer ki, kızların hatta yaşlı kadınların erkeklerle bir arada oturması mümkün değil. Bu kızlar bir grup kurdular ve bir kampanya başlattılar. Seçmen kayıtları için. Hem de o ücra köyde. Sloganları şöyleydi: ‘Güzel kızlar da oy verir’. Genç kadınları harekete geçirmeyi başardılar.

Bununla da kalmayıp adaylara gittiler ve ‘Seçildiğinizde genç kızlarımız için ne yapacaksınız?’ diye sordular. Adaylardan biri ki zaten parlamento üyesiydi. Liberya’da en sert tecavüz kanunları var, bu adam da yasaya karşı mücadele ediyor. Çünkü yasanın barbarca olduğunu savunuyor. Ona göre tecavüz barbarca değil de yasa barbarca. Kızlar onunla görüşmeye gittiğinde çok düşmanca bir tavır takındı. Bu küçük kızlar adama dönüp ‘Sizin meclis dışında kalmanız için oy vereceğiz’ dediler. Adam seçimi kaybetti.”

Leymah Gbowee’nin konuşmasını Türkçe altyazı seçeneğini işaretleyerek de dinleyebilirsiniz.

Yorum Yazınız