İlham Verenler

TED Konuşmaları – Sürücüsüz Bir Araba Yolu Nasıl Görür?

chris urmson

Yola çıktığımızda, diğer insanların beklentileri var: Yani, bir bisikletçi kolunu kaldırdığında, bu demektir ki arabanın onlara yol vermesini ve şerit değiştirmek için yer açmasını bekliyorlar. Ve polis memuru yolda dikiliyorsa, aracımız bunun dur demek olduğunu anlamalı ve devam et işaret yaptığında devam etmeliyiz. Bunu, veriyi diğer araçlarla paylaşarak başardık. Bunun ilk ve kabataslak modelinde bir araç bir inşaat sahası gördüğünde bunu diğerine haber veriyor, böylece o da olumsuzluktan kaçınmak için doğru şeride geçiyor.

İstatistiksel olarak arabanın en az güvenilir parçası … sürücü. Chris Urmson, Google’ın insanları sürücü koltuğundan kaldırmak için yaptığı birkaç girişimden biri olan sürücüsüz araba programının başında. Programının ne aşamada olduğunu anlatarak, arabanın yolu nasıl gördüğü ve sonraki adımda ne yapacağıyla ilgili nasıl bağımsız kararlar aldığıyla ilgili etkileyici görüntüler paylaşıyor.

Dünyada her yıl 1.2 milyon insanın trafikte can verdiğini kaydeden Urmson, “Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse bu, her iş günü bir 737′nin düşmesiyle aynı. Bu inanılmaz bir şey” diyor. Urmson’un sürücü asistanlı ve sürücüsüz otomobillere dair açıklamalarda bulunduğu konuşmayı Türkçe altyazılı olarak da dinleyebilirsiniz.

Yorum Yazınız